Hernia diska, prolaps diska (Disc Herniation, Protrusio disci, Prolapsus disci)

Prolaps diska (Disc Herniation, Protrusio disci, Prolapsus disci) u kralježnici je stanje tijekom kojeg je nucleus pulposus (želatinasta jezgra koja sadrži kolagenska vlakna, elastična vlakna i hidratizirani gel) pomaknut iz intervertebralnog prostora (složeni niz fibroznih prstenova). To je čest uzrok bolova u leđima.

Učestalost hernije diska je oko 5 do 20 slučajeva na 1000 odraslih osoba godišnje i najčešća je u osoba u trećem do petom desetljeću života, s omjerom muškaraca i žena 2:1. U 95% slučajeva lumbalne diskus hernije zahvaćeni su diskovi L4-L5 i L5-S1

Bol kod hernije diska često je žareća ili peckajuća i može se širiti u donje ekstremitete. U težim slučajevima može doći do slabosti ili promjene osjeta.

Disk se sastoji od annulus fibrosus-a i nucleus pulposus-a. Oštećenje jedne komponente izazvati će neželjene efekte na preostale dijelove.

Prolaps diska nastaje kada dio ili cijeli nucleus pulposus strši kroz fibrozni prsten. Najčešći uzrok zbog kojeg nastaje oštećenje su degenerativni procesi, nedostatak hidratizacije nucleus pulposus-a što se češće javlja kod starijih ljudi. Drugi najčešći uzrok je trauma. Također može nastati uslijed poremećaja vezivnog tkiva.

Visoka stopa diskus hernije u lumbalnoj i vratnoj kralježnici može se objasniti razumijevanjem biomehaničkih sila. Ti dijelovi kralježnice su opterećeniji i veći je pritisak na kralježnični disk.

Ponavljajuće mehaničke aktivnosti savijanja, bez prekida mogu dovesti do oštećenja diska kao i sjedilački način života, narušena postura, pretilost itd.

U vertebralnom kanalu leži leđna moždina. Vjeruje se da je patofiziologija hernije diska kombinacija mehaničke kompresije živca izbočenjem nucleus pulposus-a i lokalnim povećanjem upalnih citokina. Može doći do pukotine unutar fibroznog prstena. Materijal nucleus pulposus-a može proći kroz ovaj rascjep i u intervertebralni ili vertebralni foramen (otvor), te udariti u neuralne strukture.

Postoje 4 stupnja hernije diska: Bulging, Protruzija (Protrusion), Ekstruzija (Extrusion), Sekvestracija (Sequestration).

Kod liječenja hernije diska koristi se medikamentna terapija koju propisuje liječnik, u težim slučajevima i krajnjoj liniji operativni zahvat, osim toga, naravno provodi se i fizioterapija.

Programi fizikalne terapije često se preporučuju za liječenje boli i obnavljanje funkcionalnih i neuroloških nedostataka povezanih sa simptomatologijom diskus hernije.

Primjer metoda koje se koriste:

- Vježbe flekisbilnosti i jačanja core-a
- Yoga
- Vježbe medicinskom loptom (propriocepcija, koordinacija, balans)
- Vježbe motoričke kontrole (MCes)

Nedavna studija pokazala je da trakcijska terapija ima pozitivne učinke na bol, onesposobljenost i kod pacijenata s hernijom intervertebralnog diska. Također je jedno ispitivanje pronašlo neke dodatne benefite mehaničke trakcije i elektroterapije.

Preporuka je svakako da program vježbi i rehabilitacije bude kontroliran od fizioterapeuta koji na temelju liječničke dokumentacije i nalaza može individualno prilagoditi program pacijentu.

Izvor: Physiopedia